Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: malarstwo
Wymiary: –
Obiekt: Fasada przykrywająca blok mieszkalny powstała jako część powojennej odbudowy Gdańska. W 2013 r. przeszła remont generalny w ramach projektu „Gdańskie fasady. Odnowa”, którego celem była poprawa jakości przestrzeni publicznej Głównego Miasta poprzez dodanie dekoracji architektonicznych istniejącym budynkom, pominiętym podczas odbudowy Gdańska.
Czteroosiowa elewacja budynku przy ul. Ogarnej 120 zyskała dekorację malarską opartą na fraktalowej, samopodobnej kompozycji, dla której punktem wyjścia jest schodkowy szczyt elewacji, zaś granicą końcową wysokość gzymsu portalu. Ornament przybiera pozornie organiczny wzór kojarzący się z tkanką nerwową, ale w rzeczywistości oparty jest na geometrii. Rozlewa się po płaszczyźnie, tworząc elementy architektoniczne, których zabrakło w trakcie powojennej odbudowy – płyciny i obramienia okienne. Tłem dla żółto-fioletowej kompozycji jest tynk barwiony w masie w odcieniu czerwieni.
Miejsce: Budynki położone są w obszarze uznanym za pomnik historii i stanowią element historycznego układu urbanistycznego Miasta Gdańska. Ulica Ogarna zniszczona została w 1945 r. w trakcie działań wojennych. Odbudowana na podstawie zasad tzw. planu Zachwatowicza, który zakładał rekonstrukcję historycznych form, ale było to możliwe do zrealizowania jedynie pod postacią osiedla robotniczego, którego blok zabudowy przykryty został historyzującym parawanem fasad. Powstałe w ten sposób budynki były wynikiem połączenia dwóch domów w kompleks ze wspólną klatką schodową, z wejściem od podwórka oraz równą górną linią okien podkreślającą blokowość założenia. Elewacje nie zostały uzupełnione o dekoracje architektoniczne.
Informacje o autorze: Krzysztof „Proembrion” Syruć – absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej, gdzie obronił dyplom w 2011 r. Twórca graffiti od 1996 r., od 2002 r. swoje prace, w tym wielkoformatowe murale, tworzy bez wcześniejszych rysunków. Jest twórcą algorytmów graficznych Blurve i TCNN, dzięki doświadczeniu w ich tworzeniu w 2012 r. odkrył dyskretne kompozycje w sekwencjach liczb naturalnych. Twórca łódzkich murali. Przedstawiciel abstrakcjonizmu surrealistycznego. Obecnie jego twórczość skupia się wokół koloru i matematyki.
Stan obiektu: dobry
Właściciel/opiekun: Zarządca „Attyka”
Autor wpisu: Noemi Etush
Źródła: –
Bibliografia:
https://www.fasadyodnowa.pl/pl/realizacje/szeroka-19/
Gdańsk 2010–2015. Oblicza architektoniczne miasta, red. J. Sidorczak-Heinshon, Pelplin 2015.
Nowa Szeroka i Ogarna 2.0 2013–2014, [b.m.r.w.]
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia