Zdjęcie pionowe ze zbliżeniem na malarską dekorację architektoniczną, która znajduje się na fasadzie jasnozielonej kamienicy. Jest to wielobarwne, szczegółowo wykonane sgraffito ścienne, które zostało dodatkowo umieszczone w sześciu kwaterach ozdobionych ornamentem rocaille. Znajdują się one pomiędzy oknami budynku i przedstawiają trzy mieszczanki w historycznych strojach, które sprawiają wrażenie jakby do nas „wyglądały” ze swojej kwatery. Poniżej znajdują się ornamenty roślinne wzbogacone owocami. W szczytowej części budynku znajdują się braki dekoracyjne, jednak pozostałości dekoracyjne sugerują, że również tam znajdowały się podobne trzy kwatery z dekoracją.
Fot. Michał Szymończyk/NCK

Dekoracja fasady kamienicy przy Długiej 64

Typ obiektu
fasada
Data
1953
Autor
Roman Madeyski
Adres
Długa 64
Dzielnica
Główne Miasto, Śródmieście
Otwórz w google maps

 

Technika: malarstwo

 

Obiekt:

Trójosiowa kamienica z dekoracją umieszczoną nad oknami wszystkich trzech pięter. Ma formę płycin nawiązujących do rokokowych sztukaterii. Nad oknami pierwszego i trzeciego piętra w każdej z  płycin wieniec z liści i owoców. W płycinach nad drugim piętrem w wieńcach umieszczono iluzjonistyczne wyobrażenia dam, spoglądających na przechodniów. Kobiety ujęto w półpostaci, ubrane są w niebieskie suknie, wykończone białą koronką. Różnią się wiekiem i uczesaniem. Najmłodsza po prawej ma włosy rozpuszczone, starsza, po lewej ma włosy upięte w kok, najstarsza zaś ma założony kapelusz z szerokim rondem ozdobiony owocami. Kamienica przeszła konserwację w 1976 roku.

 

Miejsce:

Dekoracja malarska powstała w ramach włączenia się artystów, reprezentowanych głównie przez nauczycieli i uczniów gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w dzieło odbudowy zniszczonego w 1945 roku Głównego Miasta. Ulica Długa i Długi Targ zrekonstruowane zostały w pierwszej fazie odbudowy. Najcenniejsze kamienice starano się rekonstruować wiernie, pozostałym nadawano odpowiedni kostium stylowy nawiązujący mniej lub bardziej do budynku sprzed 1945 roku. Tak odtworzone pierzeje miały być tłem dla odbudowywanych zabytków.

 

Informacje o autorze:

Roman Madeyski – ur. w 1919 r., zm. w 1972 r. Malarz, wywodzący się z małopolskiej rodziny szlacheckiej herbu Poraj. Rodzina po wojnie straciła cały majątek, rodzice artysty umarli z wycieńczenia zesłani na Syberię. Madeyski otrzymał prace w PWSSP w Gdańsku jako asystent w pracowni malarstwa ściennego. Wraz ze swoim zespołem dekorował kilka odbudowanych kamienic przy ulicy Długiej. W latach 50. Przeniósł się z Sopotu do Warszawy. Brał udział także przy pracach na terenie Starego Miasta w Warszawie i Lublinie. Był mężem artystki Ariki Madeyskiej z domu Orłowskiej.

 

Stan obiektu: Bardzo zły

Właściciel/opiekun: obiekt prywatny

Autor wpisu: Klaudiusz Grabowski

 

 

 

 

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

 

Wspomnienia z odbudowy Głównego Miasta, t. 1 red. Izabella Trojanowska, Gdańsk 1997.

Wspomnienia z odbudowy Głównego Miasta, t. 2, Izabella Greczanik-Filip, red. Gdańsk 1997.

 

Bibliografia:

 

Dekoracje architektoniczne Gdańska 1945–1989, t. 1, Główne Miasto – fresk, sgraffito, mozaika, ceramika, red. Jacek Kriegseisen, Gdańsk 2016.

Jacek Friedrich, Malarstwo monumentalne, [w:] Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku 1945–2005: tradycja i współczesność, red. Wojciech Zmorzyński, Gdańsk 2005.

Jacek Friedrich, Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945–1960, Gdańsk 2015.

Jacek Friedrich, Wystrój dekoracyjny Drogi Królewskiej w Gdańska w latach 1953-1955, Gdańskie Studia Muzealne, R.6 (1995).

Katalog zabytków sztuki w Polsce, Gdańsk Główne Miasto, red. Barbara Roll, Iwona Strzelecka, Warszawa 2006.

Jan Kołodziej, Barbara Brzuskiewicz, Kształtowanie tożsamości miejsca poprzez konserwacje istniejących i wykonanych nowych dekoracji artystycznych dla fasad kamienic odbudowanych po 1945 roku na obszarze Głównego Miasta w  Gdańsku, [w:] Polichromie i sgraffita na fasadach ośrodków staromiejskich odbudowanych po 1945 r. Kreacja i konserwacja, red. Anna Jagiellak, Paulina Świątek, Warszawa 2015.

Anna Kriegseisen, „Starogdańskie kamieniczki pełne nowej treści” – dekoracje fasadowe czasu odbudowy 1945-1960, czyli technologia w służbie ideologii, [w:] Gdańsk 1945-1990. Materiały-studia-analizy, tom 1, red. Edmund Kizik, Mirosław Golon, Gdańsk-Warszawa 2017.

Anna Kriegseisen, W poszukiwaniu straconego koloru. Wystrój barwny zachowanych i odbudowanych fasad Głównego i Starego Miasta Gdańska. [w:] Polichromie i sgraffita na fasadach ośrodków staromiejskich odbudowanych po 1945 r. Kreacja i konserwacja, red. Anna Jagiellak, Paulina Świątek, Warszawa 2015.

Franciszek Mamuszka, Droga Królewska w Gdańsku, Gdańsk 1972.

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Dekoracja fasady kamienicy przy Długiej 66

Typ obiektu
fasada
Data
1953
Autor
Roman Madeyski
Adres
Długa 66

Dekoracja fasady kamienicy przy Długiej 54

Typ obiektu
fasada
Data
1953
Autor
Roman Madeyski
Adres
Długa 54
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Dekoracja fasady Ogarna 8

Typ obiektu
płaskorzeźba
Data
2013
Autor
Adam Cieślak
Adres
ul. Ogarna 8/9

Fontanna czterech kwartałów

Typ obiektu
fontanna
Data
06.09.2009
Autor
Ewa Koprowska-Szulc, Lucyna Kujawa
Adres
ul. Grobla I 8

Dekoracja fasady Szeroka 78

Typ obiektu
fasada
Data
2014
Autor
Alicja Buławka-Fankidejska, Dmitrij Buławka-Fankidejski
Adres
ul. Szeroka 78
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Rzeźba Gdzie Jesteś?

Typ obiektu
rzeźba
Data
2011
Autor
Piotr Twardowski
Adres
Róg Targ Drzewny/Szeroka

Mural Forum Gdańsk

Typ obiektu
fasada
Data
12.09.2019
Autor
SEIKON
Adres
Targ Sienny 7

Para

Typ obiektu
rzeźba
Data
2014
Autor
Bente Kluge
Adres
Park im. Jana Pawła II
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika