Zdjęcie poziome przedstawiające pomnik, który swoim kształtem oraz formą przypomina tombę. Na jednej ze ścian bocznych znajduje się napis: „Tym, co imion nie mają” a wokół jego podstawy znajdują się elementy nawiązujące i symbolizujące różne wyznania oraz odłamy religijne.
Fot. Paweł Jóźwiak

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy

Typ obiektu
obiekt sakralny
Data
24.05.2002
Autor
Hanna Klementowska, Jacek Krenz
Adres
ul. 3 Maja
Dzielnica
Góra Gradowa, Śródmieście
Otwórz w google maps

Technika: rzeźbiarstwo, metaloplastyka, założenie architektoniczne

Wymiary: 0,10 ha

Obiekt: Miejsce upamiętnienia zlikwidowanych gdańskich cmentarzy, które ma formę kompleksu architektonicznego. Prowadzi do niego ozdobna brama z żelaznym motywem drzewa oraz murkiem, na którym znajduje się gablota z informacją o koncepcji powstania Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy, opatrzona logotypem Rady Miasta Gdańska oraz z fragmentem wiersza Wisławy Szymborskiej „Rehabilitacja”. Po przekroczeniu bramy znajdujemy się w wejściu, na które składają się: aleja wyznaczona przez rząd drzew i znajdujące się po bokach zabytkowe płyty nagrobne, a także wysokie, kamienne pylony umieszczone bliżej granic założenia architektonicznego oraz niskie ławy przywodzące na myśl płyty nagrobne. Plan tych elementów odzwierciedla plan świątyni, z nawą główną i bocznymi, a także z absydą utworzoną z zieleni, która znajduje się za centralnym punktem tego założenia. Jest nim pomnik w formie katafalku (lub też symbolicznego ołtarza), wykonany z czarnego granitu, w którym widoczne są świetliki w formie płaskich, okrągłych lamp, będące źródłem światła wydobywającego się z katafalku. Tuż pod płytą granitową widać kamienny pas z fragmentem wiersza Maschy Kaléko „Kadisz”. Od frontu katafalku: „…Tym, co imion nie mają” na kolejnych bokach: „Na grobie, | a tylko Bóg jedyny wie, jak kto | się zowie…”. Przy podstawie pomnik otaczają stylizowane fragmenty nagrobków związanych z pochówkami różnych wyznań niegdyś obecnych w Gdańsku. Tuż za katafalkiem znajduje się szpaler zieleni utworzony z żywopłotu, dalej widoczny jest nieco wyższy mur, wykonany z częściowo gładkich (w centrum), a częściowo ciosanych kamieni (po bokach).

Miejsce: Obiekt powstał z inicjatywy kustosz Muzeum Narodowego w Gdańsku Kaliny Zabuskiej oraz przy wsparciu radnego Michała Górskiego. Na jego lokalizację wybrano zaniedbany teren w rejonie kościoła pw. Bożego Ciała, w którego okolicy mieścił się dawniej teren nekropolii ewangelickiej (zlikwidowanej w 1956 r.). W najbliższym sąsiedztwie znajduje się również jedyny ocalały z tego cmentarza nagrobek – pomnik rodziny Klawitterów. Obecnie teren tego założenia architektonicznego jest również miejscem modlitwy ekumenicznej.

Informacje o autorze: Jacek Krenz – ur. w 1948 w Poznaniu. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, tytuł doktora uzyskał w 1980 r., habilitację w dziedzinie architektury i urbanistyki otrzymał w 1999 r. Zajmuje się również ceramiką i malarstwem. Swoje prace prezentował na wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Royal Watercolour Society w Londynie. Jest jednym z założycieli Wioski Artystycznej Wdzydze Kiszewskie oraz Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Jego ważniejsze realizacje to Pawilon Gdański na Międzynarodowym Festiwalu 11 Cities/11 Nations Contemporary Nordic Art and Architecture, Leeuwarden (Holandia). Wykłada w Sopockiej Szkole Wyższej.

Hanna Klementowska – absolwentka Politechniki Gdańskiej, wykładowczyni na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Rozprawę doktorską poświęciła zagadnieniu: „Rola małej architektury w tworzeniu tożsamości przestrzeni publicznej współczesnego miasta”. W przestrzeni Gdańska zrealizowała również inne dzieła architektoniczno-rzeźbiarskie.

Przy współpracy: Katarzyny Boguckiej-Krenz, Michała Krenza, Andrzeja Wójcickiego, Zygfryda Korpalskiego i Witolda Głuchowskiego.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk”

Autor wpisu: Kinga Jarocka

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła: 

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy. Gdańska modlitwa międzywyznaniowa, gdansk.pl https://www.gdansk.pl/wiadomosci/cmentarz-nieistniejacych-cmentarzy-gdanska-modlitwa-miedzywyznaniowa,a,129540

 

Błażej Śliwiński, Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy, gedanopedia.pl

https://www.gedanopedia.pl/gdansk/?title=CMENTARZE_NA_TERENIE_%C5%9AR%C3%93DMIE%C5%9ACIA._ZESP%C3%93%C5%81_U_PODN%C3%93%C5%BBA_GRODZISKA

 

Jan Trzciński, Rysy na akwaforcie, tygodnik.com.pl

http://www.tygodnik.com.pl/numer/279505/trzcinski.html

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Pomnik Klawitterów

Typ obiektu
pomnik
Data
po 1950
Autor
nieznany
Adres
ul. 3 Maja

Pomnik Żołnierzy Rosyjskich

Typ obiektu
pomnik
Data
27.09.1898
Autor
nieznany
Adres
Góra Gradowa

Pomnik Żołnierzy Wyklętych

Typ obiektu
płaskorzeźba
Data
4 sierpnia 2018
Autor
Maciej Świeszewski, Stanisław Milewski, Leon Czerwiński
Adres
ul. 3 Maja
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Mozaika ceramiczna na fasadzie budynku

Typ obiektu
mozaika
Data
1960
Autor
nieznany
Adres
Norblina 20a

Pomnik Obrońców Wybrzeża

Typ obiektu
pomnik
Data
09.10.1966
Autor
Franciszek Duszeńko, Henryk Kitowski, Adam Haupt
Adres
Westerplatte

Westerplatte

Typ obiektu
mural
Data
06.2009
Autor
Krzysztof Wróblewski
Adres
ul.  Skarżyńskiego 14f
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika