Zdjęcie przedstawiające rzeźbę abstrakcyjną w przestrzeni parkowej. Rzeźba została wykonana w pomarańczowo-brązowym drewnie, którego powierzchnia została pozbawiona kory i wygładzona. Swoim wyglądem przypomina ona spiralę.
Fot. Wspólnota Gdańska

Spirala wiedzy/znaczeń

Typ obiektu
rzeźba
Data
2015
Autor
Janina Gajska Bruzdowicz
Adres
Park im. Jana Pawła II
Dzielnica
Zaspa
Otwórz w google maps

Technika: rzeźbiarstwo w drewnie bukowym

Wymiary: 1 m x 3 m

Obiekt: Spirala wiedzy/znaczeń jest rzeźbą drewnianą o orientacji pionowej, wznoszącą się niemal symetrycznie ku górze. Wokół jej osi spiralnie w lewą stronę począwszy od dołu wiją się 3–4 częściowo pokrywające się pasma. Przywodzą na myśl luźno nawinięte, wąskie wstęgi papirusu, papieru lub płótna. Miejscami, pomiędzy czterema zwojami, widoczna jest oś o nieco ciemniejszym zabarwieniu. Wstęgi całkowicie zachodzą na siebie w wyższych kondygnacjach, zlewając się w jedność. Zarówno oś, jak i pasmo w jednym miejscu są rozcięte, ukazując wnętrze identyczne z powierzchnią. Szrama zabliźnia się w górnych partiach rzeźby. Równo przecięta na szczycie wstęga pozostawia widza w sferze domysłu na tym, jakie znaki, treść mogła jeszcze mu przekazać. Wygładzone na całej wysokości drewno niesie pozytywne odczucia zmysłowości i elegancji. W założeniu Spirali wiedzy/znaczeń ważne jest nałożenie kształtu spirali na formę w drewnie. Figura ta, zależnie od tego, w którą stronę się kręci, łączy opozycje znaczeniowe. Wzrost – rozpad, ruch wznoszący i opadający itp. wyrazów, liter, które w zależności od położenia i punktu widzenia nabierają różnorodnych znaczeń. Kompozycja w drewnie staje się być nośnikiem słów. Rzeźba powstała w 2015 r. w ramach Międzynarodowego Pleneru Rzeźby z Drewna pod hasłem „Książka/Słowo”, organizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska. Plener odbył się przy Stawie Młyńskim w Gdańsku Oliwie.

Fundacja w latach 2014–2017 zrealizowała pięć plenerów rzeźby z drewna z udziałem artystów z Polski, Litwy, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Norwegii, Hiszpanii, Finlandii i Niemiec. Inspiracją kolejnych plenerów były hasła: „Wolność i odpowiedzialność” (2014), „Książka/Słowo” (2015), „Granice wolności – czy człowiek może ingerować w przyrodę?” (2015), „Migranci. Swoi? Obcy?” (2016), „Bałtycki Dom” (2017). Rzeźby, które powstały, są eksponowane w gdańskim Parku im. Jana Pawła II, tworząc Gdańską Galerię Plenerową Rzeźby, oraz w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Gdyni Marszewie. Sponsorem plenerów była firma Aste sp. z o.o. przy współfinansowaniu przez Miasto Gdańsk. Partnerzy plenerów to Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Nadleśnictwo Gdańsk.

Miejsce: Rzeźba jest usytuowana na terenie Parku im. Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie. Park zajmuje powierzchnię 25,1 ha i został wybudowany jako park osiedlowy dla mieszkańców dzielnic Zaspa i Przymorze. W latach 1981–1988 na terenach użytkowanych wcześniej przez Port Lotniczy Wrzeszcz Park powstał na niezabudowanej części lotniska, którą z przeznaczono właśnie na teren zielony. W przeszłości była porośnięta lasem sosnowym, przez który płynął Potok Brzeźnieński. Drzewostan parkowy utworzony został z drzew starszych, przesadzonych do parku w latach 1982–1983, drzew młodszych z nasadzeń z tego okresu oraz uzupełnień wykonanych w 2006 r. Od strony ul. Meissnera znajduje się plac zabaw dla dzieci. Park poprzecinany jest spacerowymi ścieżkami o nawierzchniach żużlowych i asfaltowych oraz wyposażony w ławki i kosze na śmieci.

Informacja o autorce: Janina Gajska-Bruzdowic – ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem otrzymałam w pracowni prof. Olgierda Truszyńskiego. W latach 1975–1980 pracowała w PWSSP w Poznaniu jako nauczyciel akademicki na Wydziale Rzeźby. Od 1988 do 2012 nauczyciel w Zespole Sztuk Plastycznych w Gdyni – Orłowie. Zajmuje się rzeźbą i tkaniną artystyczną. Brała udział w 8 wystawach indywidualnych, w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą kraju oraz udział w wielu plenerach i wystawach poplenerowych: Ustka, Konin, Orońsko, Hajnówka, Gdańsk Oliwa.

Stan obiektu: dobry

Właściciel: Fundacja Wspólnota Gdańska

Autorki wpisu: Elżbieta Rolbiecka, Marzena Świtała

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

Materiały autora

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.2011
Autor
Dem
Adres
ul. Dywizjonu 303 17b

Narodowe Siły Zbrojne

Typ obiektu
mural
Data
09.2012
Autor
Michał Węgrzyn
Adres
ul. Nagórskiego 11c

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.2013
Autor
Key Detail
Adres
ul. Skarżyńskiego 6a
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Pomnik zamordowanego Antoniego Browarczyka

Typ obiektu
pomnik
Data
13.12.2016
Autor
Giennadij Jerszow
Adres
Skwer im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku przy ul. Wały Jagiellońskie

Pomnik na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich

Typ obiektu
płaskorzeźba
Data
1949
Autor
Alfons Łosowski
Adres
ul. gen. A. Giełguda

Okulary

Typ obiektu
rzeźba
Data
2017
Autor
Ingrida Vaitkienė
Adres
Park im. Jana Pawła II
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika