Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: rzeźbiarstwo w drewnie bukowym
Wymiary: 1 m x 3 m
Obiekt: Spirala wiedzy/znaczeń jest rzeźbą drewnianą o orientacji pionowej, wznoszącą się niemal symetrycznie ku górze. Wokół jej osi spiralnie w lewą stronę począwszy od dołu wiją się 3–4 częściowo pokrywające się pasma. Przywodzą na myśl luźno nawinięte, wąskie wstęgi papirusu, papieru lub płótna. Miejscami, pomiędzy czterema zwojami, widoczna jest oś o nieco ciemniejszym zabarwieniu. Wstęgi całkowicie zachodzą na siebie w wyższych kondygnacjach, zlewając się w jedność. Zarówno oś, jak i pasmo w jednym miejscu są rozcięte, ukazując wnętrze identyczne z powierzchnią. Szrama zabliźnia się w górnych partiach rzeźby. Równo przecięta na szczycie wstęga pozostawia widza w sferze domysłu na tym, jakie znaki, treść mogła jeszcze mu przekazać. Wygładzone na całej wysokości drewno niesie pozytywne odczucia zmysłowości i elegancji. W założeniu Spirali wiedzy/znaczeń ważne jest nałożenie kształtu spirali na formę w drewnie. Figura ta, zależnie od tego, w którą stronę się kręci, łączy opozycje znaczeniowe. Wzrost – rozpad, ruch wznoszący i opadający itp. wyrazów, liter, które w zależności od położenia i punktu widzenia nabierają różnorodnych znaczeń. Kompozycja w drewnie staje się być nośnikiem słów. Rzeźba powstała w 2015 r. w ramach Międzynarodowego Pleneru Rzeźby z Drewna pod hasłem „Książka/Słowo”, organizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska. Plener odbył się przy Stawie Młyńskim w Gdańsku Oliwie.
Fundacja w latach 2014–2017 zrealizowała pięć plenerów rzeźby z drewna z udziałem artystów z Polski, Litwy, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Norwegii, Hiszpanii, Finlandii i Niemiec. Inspiracją kolejnych plenerów były hasła: „Wolność i odpowiedzialność” (2014), „Książka/Słowo” (2015), „Granice wolności – czy człowiek może ingerować w przyrodę?” (2015), „Migranci. Swoi? Obcy?” (2016), „Bałtycki Dom” (2017). Rzeźby, które powstały, są eksponowane w gdańskim Parku im. Jana Pawła II, tworząc Gdańską Galerię Plenerową Rzeźby, oraz w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Gdyni Marszewie. Sponsorem plenerów była firma Aste sp. z o.o. przy współfinansowaniu przez Miasto Gdańsk. Partnerzy plenerów to Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Nadleśnictwo Gdańsk.
Miejsce: Rzeźba jest usytuowana na terenie Parku im. Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie. Park zajmuje powierzchnię 25,1 ha i został wybudowany jako park osiedlowy dla mieszkańców dzielnic Zaspa i Przymorze. W latach 1981–1988 na terenach użytkowanych wcześniej przez Port Lotniczy Wrzeszcz Park powstał na niezabudowanej części lotniska, którą z przeznaczono właśnie na teren zielony. W przeszłości była porośnięta lasem sosnowym, przez który płynął Potok Brzeźnieński. Drzewostan parkowy utworzony został z drzew starszych, przesadzonych do parku w latach 1982–1983, drzew młodszych z nasadzeń z tego okresu oraz uzupełnień wykonanych w 2006 r. Od strony ul. Meissnera znajduje się plac zabaw dla dzieci. Park poprzecinany jest spacerowymi ścieżkami o nawierzchniach żużlowych i asfaltowych oraz wyposażony w ławki i kosze na śmieci.
Informacja o autorce: Janina Gajska-Bruzdowic – ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem otrzymałam w pracowni prof. Olgierda Truszyńskiego. W latach 1975–1980 pracowała w PWSSP w Poznaniu jako nauczyciel akademicki na Wydziale Rzeźby. Od 1988 do 2012 nauczyciel w Zespole Sztuk Plastycznych w Gdyni – Orłowie. Zajmuje się rzeźbą i tkaniną artystyczną. Brała udział w 8 wystawach indywidualnych, w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą kraju oraz udział w wielu plenerach i wystawach poplenerowych: Ustka, Konin, Orońsko, Hajnówka, Gdańsk Oliwa.
Stan obiektu: dobry
Właściciel: Fundacja Wspólnota Gdańska
Autorki wpisu: Elżbieta Rolbiecka, Marzena Świtała
Źródła:
Materiały autora
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia