Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Materiał/ technika: stal nierdzewna, kucie, spawanie
Wymiary: szerokość: 3,6 m, długość: 3,6 m, wysokość: 2,6 m
Obiekt:
Ogromna stalowa rzeźba autorstwa Elvina Flamingo powstała jako wynik tworzonych przez niego wcześniej rysunków „ROEL” powstałych w cyklu „Nigdy nie bądź pewien tego, co widzisz”. Nazwa to połączenie sylab RO od robota i EL od pseudonimu twórcy. W 2019 r. dzięki zainteresowaniu kuratorki i producentki Magdaleny Komborskiej która przedstawiła rysunki Flamingo firmie Euro Styl rozpoczęły się pierwsze prace nad realizacją rzeźby. W pierwszym etapie powstał model 3D wykonany przez Piotra Gotkowskiego, następnie do pracy przystąpili specjaliści z pracowni konstruktorskiej Piotra Chudoby. Skomplikowana forma przestrzenna stanowiła ogromne wyzwanie dla konstruktorów, którzy stopień trudności porównali do przygotowania konstrukcji zaawansowanego mostu. Rzeźbę wykonał zespół kowali z pracowni Arkadiusza Kani. Proces ten trwał niemal rok. Sam artysta nadzorował prace na każdym etapie, a także wykonywał elementy stalowe. Kowale wykonywali obróbkę stali ręcznie. Materiał rozgrzewali, kuli, po czym spawali i polerowali. Cały proces był bardzo pracochłonny i wymagał wysokich umiejętności technicznych i manualnych.
Rzeźba ma bardzo skomplikowaną formę składającą się z połączonych ze sobą stalowych elementów. Monumentalny charakter podkreśla wysokiej jakości materiał. Polerowana stal zjawiskowo odbija światło. Praca przypomina lekko pochylonego robota opierającego się na kilku trzonach i stanowi niezwykły element podwórka wewnętrznego inwestycji – Dawna Poczta w Gdańsku-Wrzeszczu.
Miejsce:
Rzeźba „ROBOT ROEL” znajduje się w wewnętrznym patio inwestycji mieszkaniowej Dawna Poczta. Deweloper Euro Styl dokonał przebudowy i rewitalizacji dawnego budynku poczty znajdującego się we Wrzeszczu.
Nota o autorze:
Jarosław Czarnecki „Elvin Flamingo” – ur. w 1967 r., artysta sztuk wizualnych, wykładowca na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2016–2019 pełnił funkcję prodziekana ds. intermediów. Realizuje projekty intermedialne z pogranicza sztuki, biologii i technologii (bioart, art + science). Projekt „Symbiotyczność tworzenia” został obroniony jako doktorat w 2014 r.. Projekt odwołuje się do destrukcji i tworzenia od nowa, do pozycji twórcy w kontekście żywych megalopolis tworzonych przez żywe organizmy. Praca „Symbiotyczność tworzenia” została nominowana do Nagrody Prezesa Rady Ministrów.
Stan obiektu: bardzo dobry
Właściciel: Dawna Poczta
Opiekun: Publish Art
Autor wpisu: Kinga Jarocka
Źródła:
Magdalena Komborska, Robot ROEL – rzeźba Elvina Flamingo w Gdańsku, https://www.bryla.pl/robot-roel-rzezba-elvina-flamingo-w-gdansku [dostęp. 31.05.2022]Mateusz Groen, Największa stalowa rzeźba w Polsce stanęła we Wrzeszczu, https://kultura.trojmiasto.pl/Najwieksza-stalowa-rzezba-w-Polsce-stanela-we-Wrzeszczu-n155863.html [dostęp. 31.05.2022]
Bibliografia:
Viola Krajewska, Piotr Krajewski, Symbiotyczność tworzenia Elvina Flamingo aka Jarosława Czarneckiego, Acta Universitatis Wratislaviensis, Prace Kulturoznawcze XVIII, Wrocław 2015, s. 59–63.
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia