Zdjęcie poziome, na którym znajduje się popiersie ustawione na prostopadłościenny postumencie. Rzeźba przedstawia mężczyznę w średnim wieku w marynarskim mundurze. Postać ma poważny wyraz twarzy, zaś wzrok skierowany przed siebie. Na jednej ze ścian postumentu rzeźby umieszczono element dekoracyjny, który swoim wyglądem przypomina mokry materiał. Znajduje się na nim napis informacyjny o Tadeuszu Ziółkowskim. W tle znajduje się zabytkowa zabudowa Gdańska Głównego.
Fot. Paweł Jóźwiak

Pomnik kpt. ż.w. Tadeusza Ziółkowskiego

Typ obiektu
pomnik
Data
1989
Autor
Stanisław Szwechowicz
Adres
zieleniec na Targu Rybnym
Dzielnica
Główne Miasto, Śródmieście
Otwórz w google maps

Technika: rzeźba, materiał kompozytowy

Wymiary: wysokość całości: 280 cm (postument: 75 cm x 60 cm x 180 cm; popiersie: szer. 120 cm, wys. 100 cm)

 

Obiekt:

Pomnik upamiętniający kapitana żeglugi wielkiej, komandora Tadeusza Ziółkowskiego, odsłonięty został w 1989 r. Monument ma formę popiersia osadzonego na cokole. Postać kapitana oddana jest realistycznie, bohater ma twarz poważną i zamyśloną. Funkcja kapitana podkreślona jest przez strój, w jakim został sportretowany, w szczególności charakterystyczna dla marynarki jest czapka. Rzeźba wykonana jest z materiału kompozytowego, na kamiennym cokole widnieje tablica wykonana z brązu. Ma ona formę imitującą płachtę materiału, która owija cokół. Widnieje na niej napis: „KPT Ż.W. TADEUSZ ZIÓŁKOWSKI 1886-1940. PIERWSZY KOMENDANT STATKU „LWÓW”, KOMANDOR PILOTÓW PORTU GDAŃSKIEGO, KOMANDOR I KAPITAN SPORTOWY POLSKIEGO KLUBU MORSKIEGO W GDAŃSKU. ROZSTRZELANY W OBOZIE STUTTHOF”.

Komandor Tadeusz Ziółkowski był komendantem żaglowca szkoleniowego „Lwów”. Mieszkał w Gdańsku, w Nowym Porcie. Był inicjatorem powstania polskiego Domu Marynarza i uruchomił działalność akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku. Sprzeciwił się wprowadzeniu do portu gdańskiego pancernika „Schleswig-Holstein”, co spowodowało pierwsze aresztowanie komandora przez policję gdańską. Po kilku godzinach wypuszczono go na wolność i aresztowano ponownie 1 września 1939 r. Osadzony w obozie koncentracyjnym Stutthof został rozstrzelany w jednej z masowych egzekucji polskich działaczy w 1940 r.

 

Miejsce:

Pomnik znajduje się na zieleńcu przy Targu Rybnym. Portretowany skierowany jest twarzą w stronę Motławy, co symbolizuje związek postaci z żeglugą gdańską.

 

Informacje o autorze:

Stanisław Szwechowicz (ur. 1949 r. w Gdańsku) studia artystyczne odbył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) na Wydziale Rzeźby i Rysunku w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego, gdzie w latach 1974–1984 pracował jako dydaktyk. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Miedzi w Legnicy, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Autor licznych rzeźb pomnikowych i tablic pamiątkowych, m.in.: pomnika Antoniego Abrahama w Gdyni, popiersia Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, pomnika Józefa Hallera we Władysławowie.

 

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Autorka wpisu: Kinga Jarocka

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Dekoracja fasady Ogarna 125

Typ obiektu
mural
Data
2013
Autor
Łukasz „Cekas” Berger
Adres
ul. Ogarna 125

Dekoracja fasady kamienicy przy Długiej 57-58

Typ obiektu
fasada
Data
1953
Autor
Włodzimierz Łajming
Adres
Długa 57/58

Dekoracja fasady Szeroka 79

Typ obiektu
fasada
Data
2014
Autor
Mariusz Burdek
Adres
ul. Szeroka 77/79
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana

Typ obiektu
pomnik
Data
14.07.2012
Autor
Stanisław Milewski, Bogusław Szycik
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście D od ul. Jagiellońskiej

Rzeźba kobiety z dzieckiem

Typ obiektu
rzeźba
Data
lata 1970?
Autor
Alfons Łosowski
Adres
Park im. generała Józefa Bema

Okulary

Typ obiektu
rzeźba
Data
2017
Autor
Ingrida Vaitkienė
Adres
Park im. Jana Pawła II
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika