Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: rzeźba, materiał kompozytowy
Wymiary: wysokość całości: 280 cm (postument: 75 cm x 60 cm x 180 cm; popiersie: szer. 120 cm, wys. 100 cm)
Obiekt:
Pomnik upamiętniający kapitana żeglugi wielkiej, komandora Tadeusza Ziółkowskiego, odsłonięty został w 1989 r. Monument ma formę popiersia osadzonego na cokole. Postać kapitana oddana jest realistycznie, bohater ma twarz poważną i zamyśloną. Funkcja kapitana podkreślona jest przez strój, w jakim został sportretowany, w szczególności charakterystyczna dla marynarki jest czapka. Rzeźba wykonana jest z materiału kompozytowego, na kamiennym cokole widnieje tablica wykonana z brązu. Ma ona formę imitującą płachtę materiału, która owija cokół. Widnieje na niej napis: „KPT Ż.W. TADEUSZ ZIÓŁKOWSKI 1886-1940. PIERWSZY KOMENDANT STATKU „LWÓW”, KOMANDOR PILOTÓW PORTU GDAŃSKIEGO, KOMANDOR I KAPITAN SPORTOWY POLSKIEGO KLUBU MORSKIEGO W GDAŃSKU. ROZSTRZELANY W OBOZIE STUTTHOF”.
Komandor Tadeusz Ziółkowski był komendantem żaglowca szkoleniowego „Lwów”. Mieszkał w Gdańsku, w Nowym Porcie. Był inicjatorem powstania polskiego Domu Marynarza i uruchomił działalność akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku. Sprzeciwił się wprowadzeniu do portu gdańskiego pancernika „Schleswig-Holstein”, co spowodowało pierwsze aresztowanie komandora przez policję gdańską. Po kilku godzinach wypuszczono go na wolność i aresztowano ponownie 1 września 1939 r. Osadzony w obozie koncentracyjnym Stutthof został rozstrzelany w jednej z masowych egzekucji polskich działaczy w 1940 r.
Miejsce:
Pomnik znajduje się na zieleńcu przy Targu Rybnym. Portretowany skierowany jest twarzą w stronę Motławy, co symbolizuje związek postaci z żeglugą gdańską.
Informacje o autorze:
Stanisław Szwechowicz (ur. 1949 r. w Gdańsku) studia artystyczne odbył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) na Wydziale Rzeźby i Rysunku w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego, gdzie w latach 1974–1984 pracował jako dydaktyk. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Miedzi w Legnicy, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Autor licznych rzeźb pomnikowych i tablic pamiątkowych, m.in.: pomnika Antoniego Abrahama w Gdyni, popiersia Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, pomnika Józefa Hallera we Władysławowie.
Stan obiektu: dobry
Właściciel/opiekun: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Autorka wpisu: Kinga Jarocka
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia