Zdjęcie poziome przedstawiające boczną ścianę szarego budynku, której powierzchnia została częściowo pokryta minimalistycznym graffiti z cyklu. Przedstawia on odrealnione dwie postaci ludzkie ukazane w komisowej estetyce. Postaci zostały wykonane jasnożółtą i białą farbą, która kontrastuje z ich czarnymi detalami.
Fot. Paweł Jóźwiak

Murale „Komiks w mieście, miasto w komiksie”

Typ obiektu
mural
Data
2014
Autor
Weronika Lipniewska (Vera King), Dominik Rudasz
Adres
Królikarnia 14
Dzielnica
Dolne Miasto, Śródmieście
Otwórz w google maps

Materiał/technika: malarstwo, szablon

 

Obiekt:

Zespół murali „Komiks w mieście, miasto w komiksie” pierwotnie składał się z siedmiu prac, obecnie można oglądać cztery z nich. Murale powstały na: ścianach bocznych kamienic przy ulicy Królikarnia i Sempołowskiej, na tyłach garaży przy ulicy Reduta Dzik (nieistniejące) oraz na bocznych ścianach budynku przy ulicy Reduta Wyskok, siedzibie Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej „Mrowisko” – „Centrum Reduta” (z dwóch prac pozostała jedna, na terenie plenerowej siłowni). Muralom towarzyszyły drobne interwencje plastyczne na okolicznych elementach małej architektury, takich jak piaskownice, huśtawki, betonowe słupki. Kolorystyka wszystkich murali jest spójna i składa się z trzech kolorów podstawowych: czarnego, białego i żółtego. Istniejące prace to:

– mural na bocznej fasadzie budynku Królikarnia 14, przedstawia dwie komiksowe postacie en torso, jedna z nich trzyma w ręku drabinę, pomiędzy nimi jest zawieszony w przestrzeni kształt geometryczny przypominający zmultiplikowane drabiny, po lewej stronie u góry kompozycji emotikon „lubię to”;

– mural na bocznej, ceglanej fasadzie budynku Sempołowskiej 8, przedstawia w żartobliwy sposób „poszukiwanie mózgu”. Kompozycja składa się z trzech elementów: po lewej mózg z nogami, w środkowej części geometryczny labirynt, po prawej syntetycznie przedstawiona głowa ludzka z uciętą górną częścią i pustym miejscem wewnątrz czaszki. Obecnie część muralu została przysłonięta altaną śmietnikową. Naprzeciwko, na ścianie garażu umieszczony był kolejny mural, przedstawiający abstrakcyjne spirale, obecnie w stanie szczątkowym;

– betonowy słupek na końcu ulicy Reduta Dzik został przekształcony w symboliczny totem: na żółtym tle czarną farbą wymalowano twarz;

– mural na ścianie niskiego budynku, od strony plenerowej siłowni przy ulicy Reduta Wyskok: mural zajmuje całą ścianę i składa się na nią napis POWER, w poszczególne litery wpleciono hasła malowane przez dzieci, takie jak „przyjaźń”, „moc”, „radość” itp.

Koncepcja murali „Komiks w mieście, miasto w komiksie” została stworzona przez artystów Weronikę Lipniewską i Dominika Rudasza, którzy wykonali je wraz z dziećmi w sierpniu 2014 roku.

 

Miejsce:

Zespół murali w przestrzeni Dolnego Miasta powstał przy okazji i jako zwieńczenie wydarzenia „Komiks w mieście – miasto w komiksie, obrazkowy przewodnik po Dolnym Mieście”, które odbyło się w 2014 roku. Była to druga edycja projektu, podczas którego przeprowadzono warsztaty komiksowe z dziećmi mieszkającymi w dzielnicy Gdańska – Dolne Miasto, a po ich zakończeniu odbyła się plenerowa wystawa powstałych prac, które prezentowano w formie plansz w różnorodnych lokalizacjach dzielnicy oraz murali – niektóre z nich można oglądać do dziś. Koncepcja projektu opierała się na wizji rewitalizacji Dolnego Miasta, ale oczami dzieci: główną bohaterką warsztatów została fikcyjna komiksowa postać – dziewczynka Nadia, która proponuje swoją własną wizję rewitalizacji. Autorami prac komiksowych byli scenarzysta Piotr Szulc i rysownik Kuba Babczyński, a autorami murali Weronika Lipniewska i Dominik Rudasz. Współtwórcami wszystkich prac były dzieci z Dolnego Miasta. Lokalizacje murali wybrano w przemyślany sposób, wspólnie z dziećmi, które wskazywały miejsca, gdzie potrzebna jest rewitalizacja.

 

Nota o Autorach:

Weronika Lipniewska (Vera King) – (ur. 1987 w Gdańsku), Absolwentka  Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunkach Edukacja Artystyczna i Grafika, dyplom w pracowni profesorów Adama Kamińskiego i Jadwigi Okrassy. Od 2017 jest wykładowcą na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Zajmuje się projektowaniem graficznym, rysunkiem i realizacjami wielkoformatowymi. Projektuje ilustracje, plakaty, wydawnictwa eksperymentalne, identyfikacje wizualne oraz tatuaże. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Od 2014 współtworzy nieformalną grupę edukacyjną Vidok, realizując warsztaty dla dzieci i młodzieży. Weronika Lipniewska jest też autorką muralu przy ul. Dmowskiego we Wrzeszczu.

Dominik Rudasz – (ur. 1977 w Gdańsku) – Absolwent filozofii i historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 2012-2014 był rezydentem Kolonii Artystów. Współpracował z CSW Łaźnia (2009-2014) realizując projekty edukacyjno-artystyczne, w tym Reanimację przestrzeni, mającą na celu rewitalizację Dolnego Miasta.
W teorii i praktyce zajmuje się sztuką zaangażowaną społecznie, działaniami w przestrzeni publicznej, animacją kultury oraz edukacją. Główny obszar jego zainteresowań stanowi oddziaływanie sztuki na rzeczywistość społeczną i polityczną.

 

Stan obiektu: częściowo zniszczone

Właściciel/opiekun: wspólnoty mieszkaniowe

Autor wpisu: Kora Kowalska

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Zanurzenie

Typ obiektu
instalacja
Data
2014
Autor
Justyna Wencel, Marcin Chomicki
Adres
Przedłużenie ul. Kurzej

Baner Nowe Dolne Miasto

Typ obiektu
instalacja
Data
2019
Autor
Dolne Miasto Pany
Adres
ul. Kurza 1

Rzeźba przy ul. Toruńskiej 28

Typ obiektu
rzeźba
Data
2017
Autor
nieznany
Adres
ul. Toruńska 28
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Popiersie Feliksa Nowowiejskiego

Typ obiektu
rzeźba
Data
1967?
Autor
nieznany
Adres
ul. Marynarki Polskiej 15

Daniel Gralath

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Iwona Jurkiewicz
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Zegar Słoneczny

Typ obiektu
inne
Data
12.06.2003
Autor
Hanna Klementowska
Adres
Skwer Heweliusza
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika