Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: odlewnictwo
Wymiary: –
Obiekt: Jedna z dwóch historyzujących fasad przykrywających blok mieszkalny powstały jako część powojennej odbudowy Gdańska. W 2016 r. fasada przeszła remont generalny w ramach projektu „Gdańskie fasady. Odnowa”, którego celem była poprawa jakości przestrzeni publicznej Głównego Miasta poprzez dodanie dekoracji architektonicznych istniejącym budynkom, pominiętym podczas odbudowy Gdańska.
Dekoracja fasady dwuosiowej znajduje się pod łukiem archiwolty bramy łączącej ulicę z podwórzem. Przestrzeń wykorzystana została przez artystów w celu umieszczenia ornamentalnej dekoracji składającej się z dwudziestu dwóch szczegółowych odlewów koników morskich. Kompozycja układu powoduje optyczne wrażenie falowania oraz podkreśla krzywiznę łuku.
Miejsce: Budynki położone są w obszarze uznanym za pomnik historii i stanowią element historycznego układu urbanistycznego Miasta Gdańska. Ulica Ogarna zniszczona została w 1945 r. w trakcie działań wojennych. Odbudowana na podstawie zasad tzw. planu Zachwatowicza, który zakładał rekonstrukcję historycznych form, ale było to możliwe do zrealizowania jedynie pod postacią osiedla robotniczego, którego blok zabudowy przykryty został historyzującym parawanem fasad. Powstałe w ten sposób budynki były wynikiem połączenia dwóch domów w kompleks ze wspólną klatką schodową, z wejściem od podwórka oraz równą górną linią okien podkreślającą blokowość założenia. Elewacje nie zostały uzupełnione o dekoracje architektoniczne.
Informacje o autorach:
Alicja Buławka-Fankidejska – absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom obroniła w 2010 r. w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego. Obecnie asystentka w Pracowni Ceramiki Artystycznej na Wydziale Rzeźby i Intermediów. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych oraz konkursach krajowych i międzynarodowych.
Dmitrij Buławka-Fankidejski – absolwent Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom obronił w 2016 r. w pracowni prof. Mariusza Białeckiego, za co otrzymał Nagrodę Rektorów Akademii Sztuk Pięknych. Uczestniczył w wystawach zbiorowych w kraju.
Stan obiektu: dobry
Właściciel/opiekun: Zarządca „Attyka”
Autor wpisu: Noemi Etush
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia