Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: malarstwo
Wymiary: –
Obiekt: Fasada przykrywająca blok mieszkalny powstała jako część powojennej odbudowy Gdańska. W 2013 r. przeszła remont generalny w ramach projektu „Gdańskie fasady. Odnowa”, którego celem była poprawa jakości przestrzeni publicznej Głównego Miasta poprzez dodanie dekoracji architektonicznych istniejącym budynkom, pominiętym podczas odbudowy Gdańska.
Czteroosiowa elewacja budynku przy ul. Ogarnej 119 zyskała dekorację opartą na rozmalowaniu fasady w zmultiplikowane formy geometryczne, bazujące na iluzorycznych prostopadłościanach. Całość kompozycji dzięki złudzeniu optycznemu, które wynika z zastosowania zbliżonych kolorów w odcieniach błękitów i szarości, nasuwa skojarzenia z piętrzącym się labiryntem. Ciemniejsze pola uzupełniono zamarkowanymi napisami, co ma nawiązywać do detali, jakie można było odnaleźć na ulicach przedwojennego Gdańska.
Miejsce: Budynki położone są w obszarze uznanym za pomnik historii i stanowią element historycznego układu urbanistycznego Miasta Gdańska. Ulica Ogarna zniszczona została w 1945 r. w trakcie działań wojennych. Odbudowana na podstawie zasad tzw. planu Zachwatowicza, który zakładał rekonstrukcję historycznych form, ale było to możliwe do zrealizowania jedynie pod postacią osiedla robotniczego, którego blok zabudowy przykryty został historyzującym parawanem fasad. Powstałe w ten sposób budynki były wynikiem połączenia dwóch domów w kompleks ze wspólną klatką schodową, z wejściem od podwórka oraz równą górną linią okien podkreślającą blokowość założenia. Elewacje nie zostały uzupełnione o dekoracje architektoniczne.
Informacje o autorze: Daniel „Chazme” Kaliński – absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Zajmuje się ilustracją, malarstwem i projektowaniem graficznym. Współpracuje z Michałem Wręgą, tworząc duet Sepe/Chazme.
Stan obiektu: dobry
Właściciel/opiekun: Zarządca „Attyka”
Autor wpisu: Noemi Etush
Źródła: –
Bibliografia:
https://www.fasadyodnowa.pl/pl/realizacje/szeroka-18/
Gdańsk 2010–2015. Oblicza architektoniczne miasta, red. J. Sidorczak-Heinshon, Pelplin 2015
Nowa Szeroka i Ogarna 2.0 2013–2014, [b.m.r.w.]
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia