Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: sgraffito
Obiekt:
W przyziemiu budynku w latach 60. ulokowano sklep mięsny, dekoracja malarska nawiązuje do asortymentu sprzedawanego w sklepie towaru. Sgraffitowa dekoracja rozmieszczona została w trzech fryzach podokiennych, składa się z uproszczonych przedstawień zwierząt rzeźnych, sylwet i łbów krowich – nawiązujących do bukranionów (dolny fryz), dwóch wyobrażeń tuczników (górny fryz), elementy animalistyczne uzupełnia ornament geometryczny, obfita wić roślinna oraz dwa skrzyżowane rzeźnickie tasaki. W szczycie umieszczono datę powstania: 1973.
Miejsce:
Kamienica pod nr. 97, omówiona powyżej, powstała później niż budynki z nią sąsiadujące. Ulica Szeroka nie została odbudowana w całości, a część zabudowy otrzymała uproszczoną formę nawiązującą w ogólnym zarysie do historycznych fasad. W północnej pierzei ulicy nie zabudowano odcinka pomiędzy ulicami Grobla II a Szklary, przeznaczając plac na zieleniec. Obie pierzeje były stopniowo zabudowywane aż do 2012 roku. Dekoracje plastyczne fasad są tu zatem młodsze, niż przy innych ulicach Głównego Miasta.
Informacje o autorze:
Henryk Mądrawski – ur. w 1933 r. w Osusznicy, zm. w 2009 w Gdańsku. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1965 r. na PWSSP w Gdańsku, (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w pracowni Stanisława Borysowskiego. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach polskich i międzynarodowych, był laureatem wielu nagród, stypendiów i wyróżnień. Zajmował się przede wszystkim malarstwem figuratywnym.
Stan obiektu: przed renowacją
Właściciel/opiekun: obiekt prywatny
Autor wpisu: Klaudiusz Grabowski
Bibliografia:
Dekoracje architektoniczne Gdańska 1945–1989, t. 1, Główne Miasto – fresk, sgraffito, mozaika, ceramika, red. Jacek Kriegseisen, Gdańsk 2016.
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia