Zdjęcie pionowe przedstawiające boczną ścianę wielokondygnacyjnego budynku mieszkalnego, której powierzchnia została pokryta muralem o abstrakcyjnym charakterze. Na jego kompozycję składa się kilkanaście figur geometrycznych – głównie prostokątów. Dostrzec jednak można także okręgi i trójkąty. Figury zostały umiejscowione diagonalnie, schodkowo. Niektóre z figur przedstawiają flagi państw z całego świata, m.in. Polski, Bangladeszu czy Mołdawii. Mural utrzymany jest w intensywnej, wielobarwnej, jasnej kolorystyce.
Fot. Łukasz Głowala/Instytut Kultury Miejskiej

Schody do słońca

Typ obiektu
mural
Data
07.2016
Autor
Jorge Pomar
Adres
ul. Pilotów 17a
Dzielnica
Zaspa
Otwórz w google maps

Technika: malarstwo

Wymiary: 12 m x 36 m

Obiekt: Mural przedstawia schody do słońca, których konstrukcja opiera się na 25 flagach. Znajdziemy wśród nich flagi takich państw i obszarów jak Bangladesz, Japonia, Urugwaj, Rwanda, Kiribati, Argentyna, Macedonia, Antigua i Barbuda, Niger, Tajwan, Namibia, Malawi, Kirgistan, Kazachstan, Filipiny, Nepal, flaga australijskich aborygenów, Ekwador, Biafra, Kurdystan, Afganistan, Mongolia, Malezja, Polska oraz wieńcząca kompozycję flaga Tybetu. Elementem łączącym większość flag jest wykorzystany w nich element słońca, czasem oddany dosłownie, tak jak na fladze Argentyny, skąd pochodzi artysta, czasem symbolicznie, tak jak na fladze Japonii. Mural powstał podczas ósmej edycji festiwalu, którego hasło brzmiało „Oczekiwanie”.

Miejsce: Mural jest częścią Kolekcji Malarstwa Monumentalnego tworzonej w gdańskiej dzielnicy Zaspa Młyniec od 1997 r. Kolekcja liczy 60 prac, z których większość powstała w ramach ośmiu edycji (2009–2016) międzynarodowego festiwalu malarstwa monumentalnego „Monumental Art” organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej.

Informacje o autorze: Jorge Pomar –samouk,od 2015 r. prowadzi w Buenos Aires klinikę pracy z Dianą Aisenberg. Jest bardzo wszechstronny, pracuje z ceramiką, rysunkiem, kolażem, projektowaniem graficznym, sitodrukiem, tekstyliami, instalacjami, fotografią, wideo i publikacjami drukowanymi, a przede wszystkim tworzy w przestrzeni publicznej. Jego prace można znaleźć w ponad dwudziestu krajach. Jest współzałożycielem Bucle Editorial oraz kolektywów La Baranda Galería, VVCE DJs Agency, G13 i CCC.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Instytut Kultury Miejskiej (www.ikm.gda.pl), Spółdzielnia Mieszkaniowa Zaspa Młyniec

Autor wpisu: Jarosław Orłowski

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
2011
Autor
Wojciech Woźniak, Gdańska Szkoła Muralu
Adres
ul. Pilotów 5a

Jan Paweł II i Lech Wałęsa

Typ obiektu
mural
Data
07.1999
Autor
Rafał Roskowiński
Adres
ul. Dywizjonu 303 33a

Chopin w blokowisku

Typ obiektu
mural
Data
10.2010
Autor
Piotr Szwabe
Adres
ul.  Dywizjonu 303 15f
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.1997
Autor
Alejandro Sanchez Vigil
Adres
ul. Bajana 5d

Pomnik Jana Gutenberga

Typ obiektu
pomnik
Data
12.09.1998
Autor
Stanisław Radwański
Adres
polana w lesie przy ul. Jaśkowa Dolina, dojście od ul. Pawłowskiego

Popiersie Feliksa Nowowiejskiego

Typ obiektu
rzeźba
Data
1967?
Autor
nieznany
Adres
ul. Marynarki Polskiej 15
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika