Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: konstrukcja stalowa, spawana, częściowo skręcana; odciągi z prętów stalowych, kule z laminatu poliestrowego
Wymiary: wys. 9,02 m, szer. 3,13 m
Obiekt: Dedykowana gdańskiemu astronomowi Janowi Heweliuszowi instalacja autorstwa Sebastiana Warszawy zajęła I miejsce w konkursie ogłoszonym przez Fundację Wspólnota Gdańska w ramach obchodu roku Jana Heweliusza w 2011 r. Konstrukcja obiektu nawiązuje wyglądem do sekstansu – optycznego przyrządu nawigacyjnego, służącego m.in. do mierzenia wysokości ciał niebieskich. Opiera się na maszcie o wysokości 5 m, do którego przymocowany jest metalowy łuk. Na łuku rozpięte są trzy pręty z nawleczonymi trzema kulami symbolizującymi planetoidy, które uczeni nazwali w hołdzie Janowi Heweliuszowi. Łuk jest opatrzony nazwami planetoid. Są to: „5703 Hevelius” na cześć astronoma, „12625 Koopman” od nazwiska rodowego jego drugiej żony i współpracowniczki oraz „764 Gedania” od miejsca życia i działalności Heweliusza. Maszt i łuk mają barwy jasnej szarości przechodzącej w ciemny niebieski. Pręty i kule są koloru ciemnoczerwonego. Realizatorem projektu była Fundacja Wspólnota Gdańska, zaś pomysłodawcą i współorganizatorem projektu Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Instalację wykonano ze środków gdańskiej firmy Aste sp. z o.o. i Miasta Gdańska. Autorowi pomogli w realizacji projektu gdańscy rzeźbiarze, Paweł Szczepański i Mariusz Burdek. Uroczystemu odsłonięciu instalacji towarzyszył występ karylionistki, Moniki Kaźmierczak, która na Mobilnym Carillonie Gdańsk zagrała m.in. utwór specjalnie skomponowany na cześć „gdańskich” planetoid.
Miejsce: Rzeźba jest usytuowana na terenie Parku Nadmorskiego im. Prezydenta Ronalda Reagana w części przylegającej do dzielnicy Brzeźno, na promenadzie wiodącej w kierunku morza. Obszar Parku obejmuje dzielnice: wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia, Przymorze Wielkie oraz zachodnią część Brzeźna. Park był budowany w latach 2001–2014 r. W 2008 r. otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich, które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.
Informacja o autorze: Sebastian Warszawa – ur. w 1984 w Rzeszowie. Rzeźbiarz specjalizujący się w projektach z wykorzystaniem współczesnych technologii materiałowych. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyróżniony medalem przyznanym przez prezesa TPSP w Krakowie i Rektora ASP w Krakowie. Współtwórca pracowni ART SEWI, autor wielu realizacji w przestrzeni publicznej. Laureat wielu nagród między innymi: I nagrody w Międzynarodowym Konkursie na Formę Przestrzenną inspirowaną hasłem „Integracja” (2012, Wrocław), II nagrody w konkursie na projekt formy przestrzennej upamiętniającej obecność Jana Pawła II na Westerplatte (2011, Gdańsk), wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie na Formę Przestrzenną „Rozdroża Wolności” (2011, Gdańsk). Uczestnik wystaw: BMW/ART/TRANSFORMY (2012, Opera Narodowa w Warszawie), ART PRIZE Grand Rapids USA (2010), ELLE Decoration „Młodzi na Start” (2016, Gdynia), Łódź Design Festival (2016), Efekt Głębi (2014, Białka).
Stan obiektu: dostateczny
Właściciel: Fundacja Wspólnota Gdańska
Autorka wpisu: Marzena Świtała
Źródła:
Materiały autora
Bibliografia:
https://kultura.trojmiasto.pl/Planetoidy-Heweliusza-imp249295.html
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia