Zdjęcie poziome przedstawiające metalową rzeźbę, która swoim kształtem przypomina przyrząd astronomiczny – sekstant. Utrzymana jest w niebiesko-białej kolorystyce, a pomiędzy jej ramionami znajdują się trzy ciemnoczerwone liny, na których umieszczono niewielkich rozmiarów kule w tym samym kolorze.
Fot. Wspólnota Gdańska

Planetoidy Heweliusza

Typ obiektu
instalacja
Data
11.2011
Autor
Sebastian Warszawa
Adres
Promenada w Brzeźnie
Dzielnica
Brzeźno
Otwórz w google maps

Technika: konstrukcja stalowa, spawana, częściowo skręcana; odciągi z prętów stalowych, kule z laminatu poliestrowego

Wymiary: wys. 9,02 m, szer. 3,13 m

Obiekt: Dedykowana gdańskiemu astronomowi Janowi Heweliuszowi instalacja autorstwa Sebastiana Warszawy zajęła I miejsce w konkursie ogłoszonym przez Fundację Wspólnota Gdańska w ramach obchodu roku Jana Heweliusza w 2011 r. Konstrukcja obiektu nawiązuje wyglądem do sekstansu – optycznego przyrządu nawigacyjnego, służącego m.in. do mierzenia wysokości ciał niebieskich. Opiera się na maszcie o wysokości 5 m, do którego przymocowany jest metalowy łuk. Na łuku rozpięte są trzy pręty z nawleczonymi trzema kulami symbolizującymi planetoidy, które uczeni nazwali w hołdzie Janowi Heweliuszowi. Łuk jest opatrzony nazwami planetoid. Są to: „5703 Hevelius” na cześć astronoma, „12625 Koopman” od nazwiska rodowego jego drugiej żony i współpracowniczki oraz „764 Gedania” od miejsca życia i działalności Heweliusza. Maszt i łuk mają barwy jasnej szarości przechodzącej w ciemny niebieski. Pręty i kule są koloru ciemnoczerwonego. Realizatorem projektu była Fundacja Wspólnota Gdańska, zaś pomysłodawcą i współorganizatorem projektu Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Instalację wykonano ze środków gdańskiej firmy Aste sp. z o.o. i Miasta Gdańska. Autorowi pomogli w realizacji projektu gdańscy rzeźbiarze, Paweł Szczepański i Mariusz Burdek. Uroczystemu odsłonięciu instalacji towarzyszył występ karylionistki, Moniki Kaźmierczak, która na Mobilnym Carillonie Gdańsk zagrała m.in. utwór specjalnie skomponowany na cześć „gdańskich” planetoid.

Miejsce: Rzeźba jest usytuowana na terenie Parku Nadmorskiego im. Prezydenta Ronalda Reagana w części przylegającej do dzielnicy Brzeźno, na promenadzie wiodącej w kierunku morza. Obszar Parku obejmuje dzielnice: wschodnią część dzielnicy Żabianka–Wejhera–Jelitkowo–Tysiąclecia, Przymorze Wielkie oraz zachodnią część Brzeźna. Park był budowany w latach 2001–2014 r. W 2008 r. otrzymał wyróżnienie od Towarzystwa Urbanistów Polskich, które uznało go za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń zieloną w Polsce.

Informacja o autorze: Sebastian Warszawa – ur. w 1984 w Rzeszowie. Rzeźbiarz specjalizujący się w projektach z wykorzystaniem współczesnych technologii materiałowych. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyróżniony medalem przyznanym przez prezesa TPSP w Krakowie i Rektora ASP w Krakowie. Współtwórca pracowni ART SEWI, autor wielu realizacji w przestrzeni publicznej. Laureat wielu nagród między innymi: I nagrody w Międzynarodowym Konkursie na Formę Przestrzenną inspirowaną hasłem „Integracja” (2012, Wrocław), II nagrody w konkursie na projekt formy przestrzennej upamiętniającej obecność Jana Pawła II na Westerplatte (2011, Gdańsk), wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie na Formę Przestrzenną „Rozdroża Wolności” (2011, Gdańsk). Uczestnik wystaw: BMW/ART/TRANSFORMY (2012, Opera Narodowa w Warszawie), ART PRIZE Grand Rapids USA (2010), ELLE Decoration „Młodzi na Start” (2016, Gdynia), Łódź Design Festival (2016), Efekt Głębi (2014, Białka).

Stan obiektu: dostateczny

Właściciel: Fundacja Wspólnota Gdańska

Autorka wpisu: Marzena Świtała

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Wznoszący się pomnik ciężaru wolności

Typ obiektu
rzeźba
Data
03.07.2012
Autor
Jerzy Dobrzański
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście A od al. Jana Pawła II
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady Ogarna 77

Typ obiektu
płaskorzeźba
Data
2017
Autor
Alicja Buławka-Fankidejska, Dmitrij Buławka-Fankidejski
Adres
ul. Ogarna 76/77

Rzeźba kamienna na terenie ZSAK

Typ obiektu
rzeźba
Data
2018
Autor
nieznany
Adres
ul. Czyżewskiego 31

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.2016
Autor
Monstfur
Adres
ul. Skarżyńskiego 4a
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika