Zdjęcie przedstawiające instalację artystyczną w przestrzeni parkowej. Na jej konstrukcję składa się wygładzony, pozbawiony kory pień drzewa a także umieszczona na nim, przeskalowana czarna bomba z sznurkowym zapalnikiem. Na pniu została namalowana czarna, długa strzałka biegnąca ku dołowi, która wskazuję mniejszą leżącą u podstawy drzewa.
Fot. Wspólnota Gdańska

Nie róbcie tego w domu

Typ obiektu
rzeźba
Data
2016
Autor
Katarzyna Grządziela
Adres
Park im. Jana Pawła II
Dzielnica
Zaspa
Otwórz w google maps

Technika: rzeźbiarstwo  w drewnie bukowym

Wymiary: 1 m x 4 m

Obiekt: Nie róbcie tego w domu to rzeźba pełna, wolnostojąca, wertykalna. Przedstawia skierowaną ku niebu lufę armatnią, w której tkwi czarna kula – pocisk z jasnobrązowym lontem. Na lufie widnieje czarna strzałka skierowana w dół. Przed lufą, na ziemi znajduje się druga strzałka z jasnego drewna, wiodąca wprost do otworu w podłożu. Kompozycja jest apelem artystki, jej wołaniem o otwartość i tolerancję. Odnosi się wprost do ksenofobicznych postaw w polskim społeczeństwie, agresji słownej, złych nastrojów społecznych podsycanych przez media. Temat imigrantów jest wybuchowy, kontrowersyjny – niepokoi. Wypaczone informacje są źródłem nieporozumień, które z kolei mogą doprowadzić do głośnego BUM! Bomba wisząca na tle nieba, nad głowami ludzi to ostrzeżenie. Artystka krzyczy do nas: „Nie róbcie tego w domu ANI NIGDZIE INDZIEJ! Nie zrzucajcie sobie bomb na głowy!” Rzeźba powstała w 2016 r. w ramach Międzynarodowego Pleneru Rzeźby z Drewna pod hasłem „Migranci. Swoi? Obcy?”, organizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska. Plener odbył się na terenach zielonych przy ul. Czarny Dwór w Gdańsku Zaspie.

Fundacja w latach 2014–2017 zrealizowała pięć plenerów rzeźby z drewna z udziałem artystów z Polski, Litwy, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Norwegii, Hiszpanii, Finlandii i Niemiec. Inspiracją kolejnych plenerów były hasła: „Wolność i odpowiedzialność” (2014), „Książka/Słowo”  (2015), „Granice wolności  – czy człowiek może ingerować w przyrodę?” (2015), „Migranci. Swoi? Obcy?” (2016), „Bałtycki Dom” (2017). Rzeźby, które powstały, są eksponowane w gdańskim Parku im. Jana Pawła II, tworząc Gdańską Galerię Plenerową Rzeźby, oraz w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Gdyni Marszewie. Sponsorem plenerów była firma Aste sp. z o.o. przy współfinansowaniu przez Miasto Gdańsk. Partnerzy plenerów to Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Nadleśnictwo Gdańsk.

Miejsce: Rzeźba jest usytuowana na terenie Parku im. Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie. Park zajmuje powierzchnię 25,1 ha i został wybudowany jako park osiedlowy dla mieszkańców dzielnic Zaspa i Przymorze.  W latach 1981–1988 na terenach użytkowanych wcześniej przez Port Lotniczy Wrzeszcz Park powstał na niezabudowanej części lotniska, którą z przeznaczono właśnie na teren zielony. W przeszłości była porośnięta lasem sosnowym, przez który płynął Potok Brzeźnieński. Drzewostan parkowy utworzony został z drzew starszych, przesadzonych do parku  w latach 1982–1983, drzew młodszych z nasadzeń z tego okresu oraz uzupełnień wykonanych w 2006 r. Od strony ul. Meissnera znajduje się plac zabaw dla dzieci. Park poprzecinany jest spacerowymi ścieżkami o nawierzchniach żużlowych i asfaltowych oraz wyposażony w ławki i kosze na śmieci.

Informacje o autorce: Katarzyna Grządziela – absolwentka Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom z rzeźby obroniła pod kierunkiem prof. Mariusza Białeckiego ze specjalizacją ceramiki w pracowni prof. Teresy Klaman. W latach 2013–2014 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w Pracowni Rzeźby prof. Jerzego Nowakowskiego. W latach 2012–2013 studiowała na Uniwersytecie w Lublanie w Pracowni Rzeźby prof. Jože Barši. Brała udział w wielu plenerach rzeźbiarskich oraz licznych wystawach zbiorowych, m.in. w wystawie Najlepsze Dyplomy ASP Gdańsk Wpis ukończony, Zbrojownia Sztuki (2018). Zrealizowała również kilka wystaw indywidualnych.

Stan obiektu: dobry

Właściciel: Fundacja Wspólnota Gdańska

Autorka wpisu: Marzena Świtała

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

Materiały Fundacji Wspólnota Gdańska

 

Bibliografia:

www.gzdiz.gda.pl

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Mural jubileuszowy – 25 lat festiwalu FETA

Typ obiektu
mural
Data
11. 2021
Autor
Patryk Hardziej
Adres
ul. Bajana 11

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.1997
Autor
Rafał Ewertowski
Adres
Bajana 9a

Instalacja „Polska”

Typ obiektu
fontanna
Data
2011
Autor
Piotr Szwabe
Adres
Pilotów 3 (skwer)
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady kamienicy przy Długiej 80

Typ obiektu
fasada
Data
1953
Autor
Mieczysław Baryłko
Adres
Długa 80

Lew Hewelion Biznesman

Typ obiektu
rzeźba
Data
12.2016
Autor
Tomasz Radziewicz
Adres
ul. Rajska 16

Pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana

Typ obiektu
pomnik
Data
14.07.2012
Autor
Stanisław Milewski, Bogusław Szycik
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście D od ul. Jagiellońskiej
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika