Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: malarstwo
Wymiary: 12 m x 21 m
Obiekt: Mural przedstawia fragment rzymskiego Koloseum. Praca to eksperyment wprowadzający odrobinę antyku w przestrzeń modernistycznego, betonowego blokowiska. Warto tu wspomnieć, że samo Koloseum zostało zbudowane z bloków kamiennych łączonych ołowiem i „cementem rzymskim”, protoplastą współczesnego betonu. Dzięki tej technologii konstrukcja nabrała wielowiekowej trwałości. Praca to także ciekawy przykład na definicję autorstwa w malarstwie monumentalnym. Paweł Karczewski, autor projektu, nie uczestniczył bezpośrednio w pracy na rusztowaniach.
Miejsce: Praca jest częścią Kolekcji Malarstwa Monumentalnego budowanej w gdańskiej dzielnicy Zaspa Młyniec od 1997 r . Kolekcja liczy 60 prac, z których większość powstała w ramach ośmiu edycji (2009–2016) międzynarodowego festiwalu malarstwa monumentalnego „Monumental Art” organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej. Mural powstał podczas festiwalu malarstwa monumentalnego na 1000-lecie Gdańska.
Informacje o autorze: Paweł Karczewski – malarz, wykładowca na PWSSP w Gdańsku (obecnie ASP). Absolwent uczelni w Poznaniu i Gdańsku. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Śramkiewicza.
Stan obiektu: dobry
Właściciel/opiekun: Instytut Kultury Miejskiej (www.ikm.gda.pl), Spółdzielnia Mieszkaniowa Zaspa Młyniec
Autor wpisu: Jarosław Orłowski
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia