Zdjęcie poziome przedstawiające boczną ścianę bloku mieszkalnego pokrytą muralem. Mural jest czarno-biały, wykonany techniką szablonu. Na środku kompozycji został umieszczony statek powietrzny zeppelin, z którego wypadają małe budynki, przypominające klocki dziecięce. Budynku spadają na taśmę fabryczną futurystycznej miasto-maszyny i następnie spadają na bezładne góry budynków u podnóża maszyny. Poniżej kompozycji umieszczono nieregularny pas w kolorze żółtym, na którym umieszczono adres ulicy i nazwisko autora muralu. Na zdjęciu widoczne są także inne budynki mieszkalne, zieleń miejska i samochody.
Fot. Paweł Jóźwiak

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
06.2009
Autor
Mariusz „M-city” Waras
Adres
ul. Pilotów 12A
Dzielnica
Zaspa
Otwórz w google maps

Technika: malarstwo, szablon

Wymiary: 12 m x 36 m

Obiekt: Sterowiec oznaczony numerem 12, tak jak budynek, na którym znajduje się mural, unosi się nad fabryką z dymiącymi kominami. Sterowiec zrzuca budynki na ogromne koła zębatej kruszarki. U podnóża kotłuje się zmielony na bezkształtną masę pejzaż miejski. Mural nawiązuje do 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w wyniku której wiele miast zostało nieodwracalnie zniszczonych, a następnie całkowicie przekształconych. Podobnie jak pozostałe prace Mariusza Warasa mural powstał w technice szablonu. Technika umożliwia błyskawiczną pracę na ścianie, która jednak poprzedzona jest żmudnym procesem wycinania szablonu w studiu. Mural powstał podczas pierwszej edycji festiwalu Monumental Art.

Miejsce: Na tej samej ścianie w zimową noc 1984 r. Marek Czachor i Zbigniew Mielewczyk upomnieli się wolność dla Andrzeja Gwiazdy, kolegi z Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto. Zajmujący siedem pięter napis „Uwolnić Gwiazdę” powstał w kilka minut przy użyciu pędzla ławkowego i zmiotki. Mural jest częścią Kolekcji Malarstwa Monumentalnego tworzonej w gdańskiej dzielnicy Zaspa Młyniec od 1997 r. Kolekcja liczy 60 prac, z których większość powstała w ramach ośmiu edycji (2009–2016) międzynarodowego festiwalu malarstwa monumentalnego „Monumental Art” organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej.

Informacje o autorze: Mariusz „M-City” Waras – malarz zewnętrzny, grafik, ilustrator posługujący się głównie techniką szablonu. Na jego dorobek składa się kilkaset murali o rozmiarach przekraczających kilkaset metrów kwadratowych, a także realizacja na tak nietypowych obiektach jak statki pełnomorskie czy wieża kontroli lotów w Stavenger w Norwegii. Fascynuje go miasto i sztuka miejska. Absolwent ASP w Gdańsku. Adiunkt na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie na kierunku malarstwo prowadzi autorską Pracownię Obrazu i Street Artu.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Instytut Kultury Miejskiej (www.ikm.gda.pl), Spółdzielnia Mieszkaniowa Zaspa Młyniec

Autor wpisu: Jarosław Orłowski

 

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła:

Andrzej Kołodziej, Roman Zwiercan O godność i wolność. Po prostu . Solidarność Walcząca w Trójmieście w latach 1982–1990, relacja ustna

 

Bibliografia:

http://muralegdanskzaspa.pl

http://m-city.org/

INNE OBIEKTY TEGO AUTORA

Dekoracja elewacji Ławnicza 3/5

Typ obiektu
fasada
Data
2013
Autor
Mariusz „M-city” Waras
Adres
ul. Ławnicza 3/5
OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Przez oczy do wyobraźni

Typ obiektu
rzeźba
Data
2015
Autor
Mariusz Otta
Adres
Park im. Jana Pawła II

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
2011
Autor
Wojciech Woźniak, Gdańska Szkoła Muralu
Adres
ul. Pilotów 5a

Sea Daughters

Typ obiektu
rzeźba
Data
2017
Autor
Matiass Jansons
Adres
Park im. Jana Pawła II
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady kamienicy przy Długim Targu 13

Typ obiektu
fasada
Data
1954
Autor
Czesław Rzepiński
Adres
Długi Targ 13

Dary Stolema

Typ obiektu
rzeźba
Data
2003
Autor
Jakub Maliszewski
Adres
ul. Rajska 10

Dekoracja fasady Ogarna 92

Typ obiektu
płaskorzeźba
Data
2016
Autor
Alicja Buławka-Fankidejska, Dmitrij Buławka-Fankidejski
Adres
ul. Ogarna 91/92
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika