Zdjęcie pionowe przedstawiające boczną ścianę wielokondygnacyjnego budynku mieszkalnego, której powierzchnia została pokryta muralem o abstrakcyjnym charakterze. Na jego kompozycje składają się cztery, przedstawione w sposób realistyczny, figury ludzkie. Każda z postaci trzyma w dłoni latarkę, której snob światła rozkłada się równomiernie, tworząc żółto-zielone, wydłużone trójkąty. Mural jest utrzymany w ciemnej, niebiesko-błękitnej, zimnej tonacji.
Fot. Łukasz Głowala/Instytut Kultury Miejskiej

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.2016
Autor
Dariusz Milczarek
Adres
ul. Pilotów 20d
Dzielnica
Zaspa
Otwórz w google maps

Technika: malarstwo

Wymiary: 12 m x 18 m

Obiekt: Mural nawiązuje do dwóch obrazów Milczarka: „W poszukiwaniu najprostszego rozwiązania” oraz „Nierozwiązywalne”. Mężczyzna w stroju roboczym, z twarzą pozbawioną rysów i cech osobowościowych, powiela swój wizerunek przy pomocy światła. Sekwencja powtarza się jeszcze dwukrotnie i ma charakter otwarty, możemy spodziewać się, iż ten proces będzie kontynuowany bez końca, że dalej, poza kadrem obrazu powstają kolejne, wyłaniane światłem tożsame wizerunki. To ujęcie stanowi próbę refleksji nad naszym życiem w dobie Internetu. W mediach społecznościowych człowiek powiela reprodukcje samego siebie, oczekując w zamian potwierdzenia – oto jestem. Mural powstał podczas ostatniej, ósmej edycji festiwalu Monumental Art, którego hasło przewodnie brzmiało „Oczekiwanie”.

Miejsce: Mural jest częścią Kolekcji Malarstwa Monumentalnego tworzonej w gdańskiej dzielnicy Zaspa Młyniec od 1997 r. Kolekcja liczy 60 prac, z których większość powstała w ramach ośmiu edycji (2009–2016) międzynarodowego festiwalu malarstwa monumentalnego „Monumental Art” organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej

Informacje o autorze: Dariusz Milczarek – urodzony w 1985 r. w Radomiu. W 2011 r. obronił pracę magisterską na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Również pod kierunkiem tego pedagoga w 2017 r. uzyskał stopień doktora. Zajmuje się malarstwem, muralem, fotografią, organizacją wydarzeń kulturalnych. Pełni funkcję kierownika Galerii Pryzmat. Założyciel przestrzeni kreatywnej Kąt Kultury. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Instytut Kultury Miejskiej (www.ikm.gda.pl), Spółdzielnia Mieszkaniowa Zaspa Młyniec

Autor wpisu: Jarosław Orłowski

 

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Zmienne V

Typ obiektu
rzeźba
Data
24.05.2009
Autor
Ewa Topolan, Adriana Majdzińska
Adres
Park im. Jana Pawła II, wejście przy al. Rzeczypospolitej

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.2011
Autor
Run
Adres
ul. Pilotów 8a

Mural bez tytułu

Typ obiektu
mural
Data
07.1997
Autor
Donatas Pirstelis
Adres
ul. Startowa 7e
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Dekoracja fasady Ogarna 51

Typ obiektu
mural
Data
2014
Autor
Jacek Wielebski
Adres
ul. Ogarna 51/52

Arc of Freedom

Typ obiektu
rzeźba
Data
04.06.2011
Autor
Javier Noe Alvarez Godoy
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

popiersie Jacka Malczewskiego

Typ obiektu
pomnik
Data
2014
Autor
Tomasz Radziewicz
Adres
plac im. Jacka Malczewskiego
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika