Zdjęcie poziome, wykonane od dołu, na którym znajduje się przedstawienie kamiennej rzeźby umieszczonej na cokole ceglanego, starego budynku. Składa się na nią figura półnagiego mężczyzny, który w prawej, uniesionej dłoni trzyma trójząb, zaś wokół jego bioder znajdują się różne potwory morskie. Mężczyzna ma krótkie, kręcone włosy oraz nosi brodę.
Fot. Paweł Jóźwiak

Król Mórz (Meeresgott)

Typ obiektu
rzeźba
Data
08.1940
Autor
Wilhelm Hausmann
Adres
ul. Biskupia 23
Dzielnica
Biskupia Górka, Śródmieście
Otwórz w google maps

Technika: rzeźbiarstwo

Wymiary: –

Obiekt: Rzeźba wykonana z kamionki pochodzącej z Zakładów Majoliki w Kadynach. Zdobi północno-zachodni narożnik gmachu dawnego schroniska młodzieżowego im. Paula Benecke. Odpowiadająca klasycznym przedstawieniom atletyczna postać Neptuna ma uniesioną prawą rękę, w której trzyma trójząb, obecnie uszkodzony. Tors Neptuna jest nagi, choć widoczne jest drapowanie tkaniny pokrywającej jego plecy, ta peleryna stanowi również element spajający kompozycję rzeźby, łączy figurę Neptuna z dosiadanymi przez niego mitologicznymi zwierzętami. Drugą ręką bóg trzyma jednego z dwóch dosiadanych hippokampów, które dosiada. Poniżej pół-koni pół-ryb widzimy delfina, który należy do morskiej świty. Rzeźba jest bardzo dynamiczna, a sylwetka Neptuna w ruchu i wierzgające kopyta hippokampów wspaniale oddają mitologiczny temat. Rzeźba niestety niszczeje i z powodu braku prac konserwacyjnych oraz czynników pogodowych z czasem ubywa jej elementów lub detali.

Miejsce: Jedno z najbardziej rozpoznawalnych punktów gdańskiej panoramy to wieża schroniska na Biskupiej Górce. Obiekt ten był schroniskiem młodzieżowym im. Paula Benekego, które miało służyć wychowaniu młodzieży w duchu bohaterstwa oraz walki. Co ciekawe, znajdował się na niej carillon, którego szesnaście dzwonów przetrwało II wojnę światową. Przeniesione do wieży Ratusza Głównego Miasta uzupełniły tamtejszy zniszczony carillon.

Informacje o autorze: Wilhelm Hausmann – ur. w 1906 r., zm. w 1980 r. Studiował na Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie (Akademie der Bildenden Künste Berlin). Był artystą, rzeźbiarzem i malarzem. Specjalizował się m.in. w projektowaniu wyposażenia sakralnego i mozaikach. Wykonana przez niego gdańska rzeźba nosiła nazwę Meeresgott (Król Mórz).

Stan obiektu: częściowo zniszczony

Właściciel/opiekun: brak danych

Autor wpisu: Kinga Jarocka

Bibliografia
strzałka rozwiń bibliografię

Źródła: 

Martyna Misiewicz, Neptun z Biskupiej Górki potrzebuje renowacji. Czy spotka go ten sam los co Neptuna z Długiego Targu?, pomorskie.naszemiasto.pl

https://pomorskie.naszemiasto.pl/neptun-z-biskupiej-gorki-potrzebuje-renowacjiczy-spotka-go/ar/c8-1751901

 

Jan Daniluk, Zagadka „Neptuna” z Biskupiej Górki rozwiązana!, www.jandaniluk.pl

http://www.jandaniluk.pl/pl/aktualnosci/96-zagadka-neptuna-z-biskupiej-gorki-rozwiazana

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Mural upamiętniający Martina Luthera Kinga

Typ obiektu
mural
Data
1996
Autor
Tomasz Bielak
Adres
ul. Biskupia 35
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Złota kamienica

Typ obiektu
detal architektoniczny
Data
1609
Autor
Johann Speimann
Adres
Długi Targ

Mural „Zdzisław Puszkarz”

Typ obiektu
mural
Data
2017
Autor
nieznany
Adres
Warneńska 12

Mural Browar Gdański

Typ obiektu
mural
Data
27.09.2016
Autor
Marcin Budziński
Adres
Biała 14
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika