Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia
Technika: rzeźba w drewnie bukowym
Wymiary: 4 x 1 x 1 m
Obiekt: „Łódź Charona II” Pawła Otwinowskiego to rzeźba pełna, wolnostojąca, horyzontalna. Długi pień drzewa swym kształtem przypomina w sposób realistyczny łódź. Wrażenie potęguje wnętrze pnia wydrążone przez naturę. Inspiracją dla autora była sytuacja imigrantów próbujących przedostać się drogą morską do Europy. Wyprawy, często zakończone tragicznie, podejmowane na zbyt małych łodziach i w fatalnych warunkach, sprowokowały artystę do refleksji nad losem imigrantów. Dla nich podział na swoi – obcy jest bez znaczenia. Podróż mająca być obietnicą lepszego życia, nieoczekiwanie staje się ich ostatnią wędrówką, tak jak mityczna przeprawa łodzią Charona. Rzeźba powstała w 2016 r. w ramach Międzynarodowego Pleneru Rzeźby z Drewna pod hasłem „Migranci. Swoi? Obcy?”, organizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska. Plener odbył się na terenach zielonych przy ul. Czarny Dwór w Gdańsku Zaspie.
Fundacja w latach 2014–2017 zrealizowała pięć plenerów rzeźby z drewna z udziałem artystów z Polski, Litwy, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Norwegii, Hiszpanii, Finlandii i Niemiec. Inspiracją kolejnych plenerów były hasła: „Wolność i odpowiedzialność” (2014), „Książka/Słowo” (2015), „Granice wolności – czy człowiek może ingerować w przyrodę?” (2015), „Migranci. Swoi? Obcy?” (2016), „Bałtycki Dom” (2017). Rzeźby, które powstały, są eksponowane w gdańskim Parku im. Jana Pawła II, tworząc Gdańską Galerię Plenerową Rzeźby, oraz w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Gdyni Marszewie. Sponsorem plenerów była firma Aste sp. z o.o. przy współfinansowaniu przez Miasto Gdańsk. Partnerzy plenerów to Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Nadleśnictwo Gdańsk.
Miejsce: Rzeźba jest usytuowana na terenie Parku im. Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie. Park zajmuje powierzchnię 25,1 ha i został wybudowany jako park osiedlowy dla mieszkańców dzielnic Zaspa i Przymorze. W latach 1981–1988 na terenach użytkowanych wcześniej przez Port Lotniczy Wrzeszcz Park powstał na niezabudowanej części lotniska, którą z przeznaczono właśnie na teren zielony. W przeszłości była porośnięta lasem sosnowym, przez który płynął Potok Brzeźnieński. Drzewostan parkowy utworzony został z drzew starszych, przesadzonych do parku w latach 1982–1983, drzew młodszych z nasadzeń z tego okresu oraz uzupełnień wykonanych w 2006 r. Od strony ul. Meissnera znajduje się plac zabaw dla dzieci. Park poprzecinany jest spacerowymi ścieżkami o nawierzchniach żużlowych i asfaltowych oraz wyposażony w ławki i kosze na śmieci.
Informacje o autorze: Paweł Otwinowski – ur. w 1981 r. w Braniewie. Uzyskał dyplom z rzeźby z wyróżnieniem w pracowni prof. Andrzeja Borcza na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, następnie uzyskał tytuł doktora u dr hab. Alicji Majewskiej prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się rzeźbą, małą formą, fotografią i medalierstwem.
Stan obiektu: dobry
Właściciel: Fundacja Wspólnota Gdańska
Autorka wpisu: Marzena Świtała
Źródła: materiały Fundacji Wspólnota Gdańska
Bibliografia: www.gzdiz.gda.pl
Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia