Zdjęcie poziome, na którym widać całą bryłę pomnika o nieregularnym kształcie, wykonanego z granitu, Na bryle widoczny relief. Pomnik ustawiony jest na prostokątnym postumencie i podstawie składającej się z kilku stopni o różnych wysokościach. W tle zabudowa miejska.
Fot. Paweł Jóźwiak

Tym, co za polskość Gdańska

Typ obiektu
pomnik
Data
1969
Autor
Wawrzyniec Samp, Wiesław Pietroń
Adres
plac przy Podwalu Staromiejskim
Dzielnica
Główne Miasto, Śródmieście
Otwórz w google maps

Technika: rzeźba reliefowa w granicie

Wymiary: 7,00 m x 5,20 m x 2,20 m

Obiekt: Pomnik ma formę monumentalną, wykonany jest z bloków jasnoszarego granitu i w założeniu ma przypominać topór bojowy wbity ostrzem w ziemię. Na powierzchni kamienia wykonano dekorację reliefową, a na konstrukcji pomnika stanowiącą jego bazę – wypukłe napisy, nawiązujące do wydarzeń związanych z historią Polaków w Gdańsku: Rzezi Gdańska, wojny trzynastoletniej oraz wydarzeń wojennych z 1939 roku.

Na stronie wschodniej pomnika znajduje się napis o treści „1308 Rzeź Gdańska”, na stronie północnej (na cokole) daty: 1454– 1466, 1939 (czas trwania polsko-krzyżackiej wojny trzynastoletniej i rok wybuchu II wojny światowej), a na stronie zachodniej napis: „1410–1945. Tym co za polskość Gdańska”. Reliefowa dekoracja rzeźbiarska przedstawia na stronie wschodniej pomnika postać kobiety z dzieckiem w ramionach na tle krzyży, u jej stóp postaci zabitych, a obok rycerze.

Na stronie zachodniej można zauważyć polskiego żołnierza z czasów II wojny światowej, a obok niego rycerza, oboje wspierają się na mieczach. W tle zostały zaznaczone takie elementy jak: godło Polski, czołg, kotwica, koło sterowe, herb Gdańska, herb Pomorza (gryf pomorski) oraz postaci w strojach historycznych.

Na cokole po stronie północnej umieszczono tablicę upamiętniającą śmierć Polaków, jest ona wykonana z polerowanego granitu ze złoconym napisem kutym o treści: „Pamięci Polaków gdańskich, którzy zginęli za polskość Gdańska w niemieckich więzieniach, obozach koncentracyjnych i innych miejscach kaźni w latach 1939–1945. Prezydent i Rada Miasta Gdańska, Koło Polonii Gdańskiej, Towarzystwo Przyjaciół Gdańska” oraz na odrębnej płycie, poniżej, na powierzchni bocznej podstawy, fragment z Pieśni XII Jana Kochanowskiego: „A jeśli komu droga otwarta do nieba – tym, co służą ojczyźnie. Jan Kochanowski”. Obie tablice zostały umieszczone z inicjatywy Koła Polonii Gdańskiej i Towarzystwa Przyjaciół Gdańska w maju 2008 roku. Na stronie południowej znajdują się wykute nazwiska autorów projektu: W. Pietroń, W. Samp. Pomnik wzniesiono w 1969 r.  i pozostawał niewykończony aż do 2007 r .

Należy dodać, że dopisanie daty 1308, czyli tzw Rzezi Gdańska budzi sprzeciw współczesnych historyków, gdyż nie jest to wydarzenie szczególnie związane z ludnością polskojęzyczną i zostało dopisane w propagandzie PRL do wizji o nieodmiennej polskości Gdańska, podczas gdy miasto w rzeczywistości miało dużo bardziej skomplikowaną historię.

Miejsce: Pomnik został umieszczony na niewielkim placu na wschodnim końcu zieleńca, ciągnącego się wzdłuż Podwala Staromiejskiego i pozostałości murów miejskich, oddzielających w średniowieczu Główne Miasto od Starego Miasta. Większość murów miejskich do 1945 r. stanowiła element istniejących wówczas kamienic, ale po zniszczeniach wojennych w tej części miasta, postanowiono mury wyeksponować i nie odbudowywać południowej pierzei Podwala. W myśl idei modernizmu, o powiększaniu powierzchni zielonych i przyjaznych mieszkańcom i tworzeniu nowej, bardziej funkcjonalnej tkanki miejskiej, teren został przekształcony w zieleniec z nasadzeniami drzew, małą architekturą, krzewami ozdobnymi itp. W XXI wieku władze miasta postanowiły na części tego terenu zbudować podziemny parking kubaturowy, co miało wiązać się z wycinką istniejących drzew i czasowym usunięciem pomnika, jednak spotkało się to z ostrym sprzeciwem mieszkańców i działaczy społecznych, dzięki którym udało się zablokować inwestycję.

Informacje o autorze: Wawrzyniec Samp – ur. w 1939 w Gdańsku. W 1964 r. ukończył Wydział Rzeźby PWSSP w Gdańsku u  Stanisława Horno-Popławskiego, zdobył także specjalizacje projektowanie architektoniczno-rzeźbiarskie i ceramika, od 1965 r. członek zwyczajny Związku Polskich Artystów Plastyków, rzeczoznawca do spraw rzeźby współczesnej. Zajmuje się rzeźbą, grafiką artystyczną i użytkową, medalierstwem, projektowaniem złotniczym i heraldyką, aranżacją architektury i wyposażenia wnętrz sakralnych, rekonstrukcjami. Autor wielu realizacji pomnikowych w różnych materiałach rzeźbiarskich, m.in.:  Jana Pawła II przy  kościele św. Brygidy (1984), przy kościele św. Stanisława w Solcu Kujawskim (1998), kard. Stefana Wyszyńskiego w Koninie, Prymasa Tysiąclecia w archikatedrze w Gnieźnie,  pomnika księcia Świętopełka w Gdańsku.  Autor zrealizowanych projektów herbów województwa gdańskiego w latach 1990–1998 i obecnie obowiązującego herbu województwa pomorskiego oraz wielu innych miast. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Wiesław Pietroń – ur. w 1934 r. w Gdyni. Studia artystyczne odbył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego uzyskując dyplom w 1964 roku.  Specjalizował się również w  projektowaniu  rzeźbiarsko-architektonicznym pod kierunkiem prof. Adama Smolany. Autor wielu pomników i rzeźb plenerowych m. in.  „Pomnik Poległych Żołnierzy Radzieckich” z 1967 roku w Starzyńskim Dworze, „Pomnik Partyzantów” z 1970 r.  w Czarnej Wodzie oraz  „Pomnik Jana Heweliusza”  z 1973 roku w Gdańsku. W plenerowej galerii rzeźby w Parku Oliwskim znajduje się rzeźba „Król i Królowa” jego autorstwa z 1976 roku.

Stan obiektu: dobry

Właściciel/opiekun: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Autorka wpisu: Kora Kowalska

 

Ciekawostki
strzałka rozwiń ciekawostki

Pomnik upamiętnia wydarzenia historyczne związane z Rzezią Gdańską w 1308 r., która w rzeczywistości raczej była wynikiem zerwania wojennego sojuszu polsko-krzyżackiego niż propolskiej postawy mieszkańców Gdańska, z polsko-krzyżacką wojną trzynastoletnią oraz z wydarzeniami wojennymi dotyczącymi polskich gdańszczan w latach 1939–1945. Wojna trzynastoletnia wybuchła z inicjatywy szlachty i miast Prus, którzy niezadowoleni z monopolu gospodarczego i politycznego Państwa Zakonnego, chcąc  uzyskać prawa obowiązujące w Polsce, zwrócili się o inkorporację do Królestwa Polskiego. Ostatecznie w wyniku wojny Państwo Zakonne stało się lennikiem Polski, Pomorze Gdańskie z Gdańskiem oraz Ziemia Chełmińska z Toruniem wróciły do Korony Polskiej, przyłączone zostały Malbork, Dzierzgoń, Sztum, Elbląg i Warmia, zaś Krzyżacy zrzekli się ziemi michałowskiej i biskupstw warmińskiego i chełmińskiego.

OBIEKTY W TEJ SAMEJ DZIELNICY

Dekoracja fasady Ogarna 6

Typ obiektu
sgraffito
Data
2013
Autor
Wojciech „Otecki” Kołacz
Adres
ul. Ogarna 5/6

Dekoracja fasady Ogarna 95

Typ obiektu
mural
Data
2013
Autor
Adam Romuald „Theosone” Kłodecki
Adres
ul. Ogarna 95

Dekoracja fasady kamienicy przy Długim Targu 11

Typ obiektu
fasada
Data
1954
Autor
Czesław Rzepiński
Adres
Długi Targ 11
ZOBACZ INNE OBIEKTY

Lapidarium Oruńskie

Typ obiektu
rzeźba
Data
05.11.2008
Autor
Krzysztof Kosik
Adres
ul. Gościnna 3

Daniel Fahrenheit

Typ obiektu
rzeźba
Data
23.05.2009
Autor
Lucyna Kujawa
Adres
Park im. Prezydenta Ronalda Reagana, wejście C od ul. Obrońców Wybrzeża

Kosynierom Gdyni

Typ obiektu
rzeźba
Data
30.03.1976
Autor
Zbigniew Zabrocki
Adres
Park Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego
Brakuje obiektu?

Pomóż nam budować bazę gdańskich obiektów sztuki, wypełniając formularz i dodając zdjęcia

GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika GAPS brakujący obiekt grafika